Jak mi pomáhá plánování?

Dnes je neděle a to je pro mě den, kdy si dělám tzv.“Weekly Review”, to znamená pro mě osobně si projít týden uplynulý a zpětným pohledem zjistit co vše jsem stihl, jak jsem tím pokročil nebo nepokročil k nějakému vytyčenému cíli, jak hodně jsem “uhnul z cesty” a co vše se mi nepodařilo stihnout a udělat.

Konkrétně tento týden jsem úkoly, které jsem si na týden naplánoval a nebo přišli trochu neočekávaně (ano, nejde mi vše naplánovat tak, abych se tomuto vyhnul) stihl v podstatě všechny, každopádně všechny ty pro mě nějakým způsobem důležité, ať už rodinné, nebo v mých projektech.

Plánování mi začíná velmi pomáhat v tom, že již nějakou minimálně hrubou představu o nadcházejícím týdnu si udělám právě při každotýdenním weekly review, kdy jak už jsem psal se “ohlížím zpět” a zároveň plánuji i na další týden pokud možno co nejvíce činností dopředu.

Jen tak si myslím, že mě dokáže málokdy překvapit sled nenadálých událostí, protože např. dnes už vím, že v týdnu nadcházejícím mohu slíbit jak sám sobě, tak někomu dalšímu svoji účast na práci jen ve středu a zčásti ve čtvrtek, protože jiné dny už mám plné.

Pokud bych neplánoval, tak jako jsem to dělal kdysi, nebudu vědět v podstatě nic a mohl bych slíbit něco co potom udělat by bylo v podstatě nemyslitelné.

Tím pádem nemohu zklamat ani sebe, ale ani druhé a tak snad alespoň trochu přispívám k dobré spolupráci na všem, čemu se věnuji.

To mě celkem naplňuje, protože sám nemám rád, když mi někdo něco slíbí na konkrétní datum a potom z toho nic není a já musím měnit své plány.

Samozřejmě jsme jen lidé a tak chyby, nebo události které nejsme schopni ovlivnit přicházejí nenadále, ale myslím si, že jich při alespoň základním plánování a trochu sebekázně ( která je také velmi důležitá), jsme schopni spoustu eliminovat.

Bohužel většinou se setkávám s problémy, které pramení z “neplánování druhých” a tak u mě je vše v pořádku, ale oni mají problém a tím pádem ho ať chci nebo nechci, přenášejí tak trochu na mě.

Co s tím ale naděláme že?

Buď to sneseme a podřídíme se, nebo se z toho poučíme a žádné další problémy již nestrpíme.

Je to jen na nás.

Pro mě osobně byl krok do světa plánování určitě minimálně v tuto chvíli plusem.

Snad to bude jen lepší a lepší 🙂