Proč jsem si (opět) zvolil iPad

Aktuálně jsem řešil nákup dalšího z produktů od firmy Apple a rozhodoval jsem se zda zakoupit MacBook Pro, MacBook Air nebo nový iPad.

Sice mě to pořád podvědomě táhlo k variantě nákupu nového iPadu 4, protože jsem byl spokojeným uživatelem iPadu 1, ale tento krok jsem si trochu usměrňoval přesvědčováním sebe sama, že je přece blbost když mám původní iPad ve skvělém stavu si kupovat nový.

Ale přeci jen, první verze po aktualizaci na iOS 5 již začala být chvílemi nestabilní a někdy se stalo, že mi prohlížeč nebo některá z aplikací nenadále spadla a proto jsem stále pokukoval po nové verzi tohoto bezpochyby skvělého produktu.

Dovolím si vrátit se o více než rok zpět do doby, kdy jsem se rozhodl si udělat radost nákupem první verze iPadu.

Kdysi jsem byl majitelem klasického PDA a tomuto elektronickému pomocníkovi jsem celkem dost propadl. Umožňoval mi totiž se vzdálit ze své kanceláře a přitom mít své emaily, dokumenty a ostatní firemní agendu pěkně při sobě a tak mít možnost se kdykoliv, třeba na jednání u zákazníka podívat na potřebnou informaci.

Sice toto samozřejmě umí a řeší docela obstojně notebooky (obecně) a používal jsem i 10″ netbook, který jsem měl cca rok jako svůj v podstatě primární počítač a neměl jsem extra problém díky potřebám k mé práci, ale určitě je jednodušší např. v kavárně zapnout PDA (v té době), popřípadě Ipad (dnes), než klasický notebook.

A to nejen k nutné minimální velikosti zabraného místa na stole.

Ale to je z dnešního pohledu již historie roku 2001.

Ale od té doby mě podobné přenosné přístroje prostě a jednoduše učarovaly.

Ta lehkost získání informace kterou právě potřebujete byla opojná.

Ano, dnes již máme super nadupané mobilní telefony, které kupodivu ještě umí i telefonovat i když to již delší dobu není ani tak asi jejich primárním úkolem, ale u nich je občas zase limitujícím faktorem jejich velikost displeje.

iPad mi splňuje vše co potřebuji.

Od rychlého a jednoduše přenosného kalendáře, seznamu úkolů, adresáře, emailového klienta, prohlížeče webu, mobilního nahrávacího studia (pokud bych byl hudebně talentovaný 😀 ) až po například přehrávače hudby a videí nebo obrázků jak soukromých tak těch firemních s produkty.

Většina aplikací jsou jednoduché a funkční. A to miluju.

S ipadem se nemusíte bát, že by při práci docházelo k nadměrnému rušení a následné, dnes hojně zmiňované prokrastinaci, protože multitasking sice umí, ale rozhodně jeho používání není tak jednoduché jako u klasického počítače a tablet vás tím jednouše “nutí” věnovat se jednomu úkolu.

Jak hezké nemuset si instalovat různé prográmky které vám na určitou dobu zablokují přístup na Facebook, Twitter nebo podobné rušiče vaší produktivity, nemyslíte? 🙂

A to vše na super “velké” obrazovce s kvalitním zobrazením. Bohužel lesklé…

Již jsem si prošel i obdobím kdy mi iPad v podstatě nahradil můj notebook. Bohužel momentálně nechci přecházet s účetnictvím k nějakému cloudovému řešení a tak na tuto činnost nemohu iPad použít, jinak mi ale je schopen posloužit v rámci mé práce skoro ke všemu co potřebuji.

Je pravdou, že se již delší dobu snažím o používání co nejméně programů a dovedl jsem tuto skutečnost do stádia, že mi momentálně téměř dostačují produkty Googlu a tak je nasazení iPadu jako náhrady notebooku u mě o to jednodušší, nehledě na můj přechod při psaní, toto činit ve formátu prostého textu, kdy jsem schopen jednoduše mít data prakticky ihned synchronizovaná i na iPhonu, nebo třeba v adresáři na Dropboxu (mimochodem vřele doporučuji jako úložiště pro vaše dokumenty) a dá se říct skoro v každém zařízení, což beru jako velkou výhodu do budoucna.

Přeci jen, čistý text asi přečteme ještě hodně dlouho.

Psaní na dotykové obrazovce mi nedělá skoro žádné potíže a tak nepociťuji oproti klasickému notebooku potřebu mít podsvícenou klávesnici, což je ale jinak výhoda, která hrála roli při zvažování nákupu MacBooku Air (samozřejmě spolu s jeho tenkostí a lehkostí).

Pokud potřebuji psát delší texty a nechci toto činit na dotykovém displeji, mám jako doplněk perfektní tenkou a lehkou Apple bezdrátovou klávesnici.

Domnívám se, že už jsem ale poměrně dost silně chycen jablečnými produkty a tak asi stejně podlehnu a nakonec skončí u mě doma i Air, ale pokud se tak stane, jednoznačně to bude 13″ varianta, protože 11″ by mi oproti iPadu asi nic extra nepřinesla.

Co mě trochu štve na používání iPadu je špinící se displej. To je prostě nevýhoda dotykového ovládání. Bohužel hadřík používám častěji než bych chtěl.

Život je prostě kompromis, ale momentální výhody lehce přenosného iPadu prostě převažují nad nedostatky.