Když nám produktivita “škodí”

Produktivita, slovo dnes možná skloňované víc než kdy jindy, se na nás dere a vykukuje ze vše možných i nemožných stran a my se snažíme ji co možná nejvíc podchytit a převrátit na svoji stranu.

Někdy více, někdy méně úspěšně, je asi dobré dodat.

Ale opravdu je pro nás výhodné být za každou cenu a ve všech situacích produktivní? Myslim opravdu produktivní?

V tomhle případě bych si dovolil slovo produktivní jednoduše přeložit významově jako “udělat co nejvíc za co nejkratší dobu”.
To jen pro dokres a lepší pochopeni.

Samozřejmě pokud makáte zrovna Vy takzvaně “sám na sebe”, asi není sporu, že se snažíte o produktivitu a že vám “přinese ovoce”, ale existuje i druhý pohled a to konkrétně pohled “zaměstnance ve velké firmě”, kde je “realita nastavena trochu jinak”.

Ano, i zaměstnanec by se měl (nebo je to od něj zpravidla očekáváno) chovat co možná nejproduktivněji, ale když se o to (v tom lepším případě) snaží, tak co ho vlastně čeká?

Na začátku kariéry si lidově řečeno nastaví laťku na bod “Franta to je kanón, ten to zvládne levou zadní” a tak Franta jede jak fretka, snaží se překonat sebou nastavené “rekordy” a usína sice unaven, ale s vědomím že “kdyby všechny propustili, já půjdu až jako poslední, protože jsem dobrej”.

Jo, logiku to má, ale jen do té doby, než zjistí, že i ti ostatní, méně produktivní zůstávají i nadále v tlupě firemní, nechodí domů s rukama na zemi, smějou se a tak nějak prostě plavou s proudem a hle…ono to jde.

Franta dře víc a víc ale plat má stále stejný.
Po radě kamaráda – “řekni si o přidání, když jsi tak produktivní”, to zkusí.
Samozřejmě výsledek dle očekávání – doba je zlá a před branou stojí další stroje co čekají na svoji příležitost.
Nashledanou…..

Kde se stala chyba? Jak je tohle možné?
Nastavil své procesy tak, že kdyby si pořád nepřidával, mohl v pohodě pracovat oproti dřívějším 6 hodinám jen 2 a to ještě s jedním prstem v nose.

Sakra, proč nikoho nezajímá, že na tabulky které jeho kolegové otrocky stále vyplňují ručně on si jednou nastavil makra a tak v podstatě pracují “skoro sami na jedno kliknutí”?
Přece všude píšou “buďte produktivní” a to on je a chce být stále víc a víc a čeho se nakonec dočkal?
Jen více práce za stejný výsledek.

Je to to o čem je produktivita?
🙂

Touto povrchní myšlenkou jsem rozhodně nechtěl nabádat k tomu, abyste nebyli produktivní nebo se o to alespoň nesnažili.
Chci jen poskytnout i pohled z té druhé strany, kterou si uvědomíme teprve až přijde a vy, kteří jste si nastavili ty svoje “pravidla produktivity” a náhodou budete šéfem “přistiženi”, že “máte hotovo”, těžko se potkáte s pochopením, že “o tom to je”.
Spíše najednou budete v podstatě za flákače.

Ocení se to jen v opravdu málo firmách myslim si 🙂

Nedej bože když standardem pracoviště je “bordel na stole”, který vy nesnášíte a tak ho tam prostě nemáte a váš stůl je prázdný a čistý.
Však jste četli, že to k produktivitě také pomáhá.
Produktivitě možná ano, ale vašemu “mediálnímu obrazu” ve firmě nikoliv.
Jak je uklizený stůl, jste skoro automaticky flákač a všichni ti bordeláři kolem jsou v tu chvíli o příčku nad vámi (na pohled samozřejmě).

Ale snad se pletu a je to dáno jen mojí chybnou zkušeností a mým špatným zrakem a tím zkresleným pohledem.

Ono už jen jedno z “pravidel velké zaměstnanosti” praví:

“Jestli chceš vypadat vytíženě, vezmi si do ruky šanon (čím víc tím líp) a hodně choď po firmě”

😉

Co myslíte? Není na něm alespoň špetka pravdy? 😉

Přeji vám, ať právě ta vaše produktivita je úspěšnější než ta v mé myšlence.