Jak spravuji své finance

část 2 - Sběr dat

Publikováno 15.12.2018

V minulé, seznamovací kapitole miniseriálu o správě financí, jsem psal o tom, proč se vlastně zabývat sledováním a plánováním svých osobních financí a v čem sleduji a vedu své finance já.

V dnešním článku se budu snažit přiblížit první část správy financí.

Přemýšlel jsem, čím začít tuhle sérii a rozhodl jsem se, že to bude tou podle mého, nejdůležitější částí.

A tou je sběr dat, aneb sleduj co a kam dáváš a co ti odkud chodí.

graf finance

Sběr dat je absolutní základ

Pokud chci něco sledovat a udělat si z toho nějaký výstup, nebo “obrázek”, potřebuji k tomu data. A čím více jich je, tím lépe, protože jedině tak nám mohou něco poskytnout.

A musí to být data relevantní, to znamená opravdová a ne “domněnky”, třeba jako dost často říkáme - “Nevím přesně, ale bude to asi cca...”.

Asi … to by nám moc nepomohlo. Potřebujeme přesná čísla.

Takže?

Začít musíme tak, že si budeme zapisovat za co utrácíme a odkud máme příjmy.

Pokud máte jednu práci a jeden příjem, tak o to to budete mít jednodušší - je to jedno číslo za měsíc :)

Evidence výdajů

Převážná většina lidí má výdaje jako jsou náklady na bydlení, jídlo, oblečení, splátky úvěrů, atd.

A ty je potřeba zapsat. A čím detailnější budou, tím to bude lepší.

Když napíšete nákup - 120,-Kč, je to sice dobrý začátek, ale nic moc vám to neřekne.

Ideální je podle mého si zapisovat jednotlivé položky.

Ano, nezbláznil jsem se a fakt myslím jako třeba “rohlíky za 30 korun, chleba za 20, maso za 100, atd.”.

Proč takhle detailně?

Protože potom se třeba časem budete divit stejně jako já, když jsem zjistil, že za sladkosti jsme utratili víc než za maso a to jsme měli maso každý den.

Jo, taky jsem tomu nevěřil a když jsem to zjistil, rozhodl jsem se, že tudy jít nechci a začal jsem trochu redukovat.

Ale to neznamená, že jsem je přestal úplně kupovat, to ne, to bych nedal :)

Prostě jsem “jen” změnil nákupní systém.

Do té doby jsem vždy nakupoval třeba tatranky ve větším s domněním, že “budou na delší dobu”.
No a dle očekávání zmizely dřív, než bylo v plánu a mohlo se jít nakupovat znovu.

Tatranky, chápete to? Věc kterou člověk nepotřebuje tak jako maso a nás stály víc než “opravdu potřebné potraviny”.

Touhle jednoduchou věcí se mi podařilo tenkrát ušetřit nějakou tu stovku měsíčně a v podstatě to ani nebolelo, protože tělo dostalo svůj příjem sladkostí stejně, jen v menším “nárazovém” množství.

Lidsky řečeno - nesežral jsem dvě za jeden den, ale jen jednu :)

Už v tu chvíli se mi ta oběť (denně 5 minut) při zapsání celého nákupu vyplatila. A měl jsem samozřejmě i upřímnou radost, že “můj systém funguje”.
A to je nakonec k nezaplacení :)

Jak začít

Když si povedete své finance v tabulce (pokud pracujete v Excelu, tak klidně tam, já používám Google tabulky, jak jsem popsal v první seznamovací kapitole), nejdříve si na jeden list nadefinujte (vypište) seznam vašich výdajů, kde lze poměrně jednoduše vypsat opravdu všechny varianty a položky detailně roztřídit do nějakých seznamů.

Jak na to, aby to bylo jednoduchý a rychlý?

Tak třeba do jedné buňky napsat Jídlo (to bude jako taková hlavní kategorie výdajů) a vedle do buňky, hezky pod sebe už tvořit další seznamy položek - Pečivo, chleba, sladkosti, maso, atd. (to budou jednotlivé podkategorie).

A hlavní kategorii (v našem případě “jídlo”) už pak jen rozkopírujete do buněk pod sebe.

To mi přijde jako nejrychlejší varianta a není nutné do každého řádku znovu psát to samé.

Ale samozřejmě zrovna váš systém může být úplně jiný, základ je, aby vyhovoval vašim potřebám.

Takto mám udělané jednotlivé kategorie výdajů poměrně detailně (to pomůže pro další případné sledování).

Moje hlavní kategorie pro představu jsou třeba - Nákupy, auto (zde sleduji taky detailně nejen benzín, ale i opravy, díly, atd …), oblečení, zábava, atd, atd, atd …
To už bude jen na vás, jaké kategorie se zrovna vás týkají.

Evidence samotná

Když máte vytvořený seznam výdajů, potom už můžete začít s evidencí jako takovou.

Já vždy evidoval hned (pokud to situace samozřejmě dovoluje), ale není až takový problém si to nechat třeba až na víkend, nebo dle libosti.

Jak zapsat výdaje asi není třeba detailně popisovat, prostě a jednoduše do jednotlivých řádků vypíšete datum výdaje a položku za co jste utratili peníze.
Pro opravdu jednoduchou evidenci by to i stačilo, ale já to dělám tak, že mám u všeho ještě vyplněné číslo měsíce do kterého výdaj / příjem spadá, protože na zakladě toho mi potom v jiném listě evidence tabulka automaticky počítá, jak jsem na tom zrovna v tu chvíli a další návaznosti.

Proč zrovna měsíc?

Protože pokud jste někde zaměstnáni, tak výplatu dostáváte předpokládám jednou za měsíc a tudíž asi chcete sledovat, jak jste na tom ten měsíc byly a jak vlastně zvládáte rozložit poměr mezi příjmy a výdaji a jestli váš plat toto pokrývá a jak vlastně.
Proto měsíc.
Ale o tom asi někdy později.

Tipy pro zápis výdajů?

Vím, že pro někoho, kdo právě začíná se sledováním svých financí může mnou popsaný systém vypadat hrozně složitě, ale věřte, že tomu tak opravdu není.
Možná to jen neumím popsat jednoduchou a nějak hravou formou, ale složité to opravdu není.
Vše záleží na tom, jak si svoji tabulku pro sledování (nebo jiný systém) nastavíte. Důležité je, aby hlavně vyhovoval vám osobně.

Tip č.1 - Pro výběr kategorie výdaje mám nastavený “seznam” z již vytvořených položek na listě “Kategorie”.
Takže v tabulce s výdaji zapíšu datum, přeskočím na buňku kategorie a tam už jen buď roluji a hledám konkrétní výdaj (úplný začátečník) a nebo napíšu rovnou třeba auto a seznam mi sám už nabídne položky, kde se vyskytuje “auto”.

Tip č.2 - Na listu se seznamy výdajů (“Kategorie”) mám v první buňce tu hlavní (Jídlo, auto, zábava, Výlety …) a hned vedle zmíněné “podkategorie” (Pečivo, chleba, maso … Benzín, opravy, díly … atd.).
Hlavní kategorie rozkopíruji pod sebe (aby to bylo rychlejší).

A teď přijde to hlavní - jak spojit do jedné buňky “hlavní kategorii” s “podkategorií” výdajů?

Stačí do další buňky vedle podkategorie výdaje zapsat následující:
=concatenate(A3;"-";B3)

Nebojte, vysvětlím :)
Je to zápis pro funkci v tabulce.

  • = - tím tabulka pochopí, že chcete vložit funkci
  • concatenate - funkce, která umí spojit položky z jedné buňky s položkami z druhé buňky (v našem případě A3 je hlavní kategorie a B3 je podkategorie výdaje).

A co ta pomlčka tam?
Ta se vloží mezi ty dva údaje.
Můžete si tam dát ale co budete chtít vy samozřejmě.
Mně vyhovuje zrovna pomlčka :)

Takže výsledek bude, že se kategorie Auto spojí s podkategorií Benzín tak, že záznam bude ve výsledku Auto-Benzín.

Poznámka - toto ale samozřejmě dělat nemusíte, můžete rovnou zapisovat svůj výdaj jak je libo.
Já to mám takhle, protože mi to přijde (hlavně do budoucna) rychlejší.
Raději obětuji na začátku půl hodiny, než minutu každý den :)

No a zbývá už jen evidovat, evidovat a evidovat a příště se zase podíváme na další kousek z této skládačky osobních financí :)

Pokud máte dotaz, nápad, nebo mi chcete něco sdělit, napište mi buď pomocí kontaktního formuláře, nebo do komentáře a probereme to.
A třeba i v nějakém dalším článku nebo videu :)

Ať se daří s vašimi financemi a pokud by něco nebylo jasné, pište, ptejte se, zpochybňujte, protože každá zpětná vazba je dobrá a třeba se něco nového dozvím a inspiruji se nápadem.